Skip links

İngilizce CV Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin!

İngilizce CV Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin!

CV, işverenin ne kadar harika bir çalışan olacağınızı gördüğü ilk fırsattır! Bu yüzden, özellikle İngilizce CV hazırlarken belli başlı kriterlere dikkat etmeliyiz.

İş dünyasında CV olarak kısaltılan “Curriculum vitae”, Latince “hayat hikayesi” anlamına gelmektedir. İngilizce CV, genellikle yurt dışındaki ilanlara başvurulurken kullanılsa da; günümüzün globalleşen dünyasında yurt içinde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlere başvurulurken de kullanılmaktadır. Gelin, etkili İngilizce CV nasıl yazılır birlikte keşfedelim!

İngilizce CV Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin! - ingilizce cv hazirlama - Amerikan Dili Edebiyatı Yabancı Dil Kursları -

”CV” ve “Resume” kelimeleri neredeyse aynıdır!

Oldukça sık sorulan bir soruyla başlayalım; özgeçmişe Birleşik Krallık, Avrupa ve Avustralyada “CV” denirken, Amerikada “resume” denir.

Güçlü kelimeler kullanın!

Örneğin, “I was in charge of a marketing team that hit all its targets”, bu cümle tüm hedeflerini yerine getiren bir pazarlama ekibinin başında olduğunuzu ifade eder. Fakat, “Directed and trained a sales team that surpassed their targets” dersek, hedeflerini “aşan” bir pazarlama ekibini “yönettiğimizi” ve “eğittimizi” belirtmiş oluruz.

“Past tense”, yani geçmiş zaman kullanın!

İngilizce CV yazarken, geçmişteki iş tecrübelerinizden bahsetmek isterseniz past tense, yani geçmiş zaman kullanmayı unutmayın. Örneğin, “I worked as a sales manager”, yani “Satış müdürü olarak çalıştım” gibi ifade edebilirsiniz.

Gramer kurallarına dikkat edin!

Aynı Türkçe CV yazımında olduğu gibi, İngilizce CV yazımında da dil bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir. Olabildiğince basit, kısa cümleler kurmaya çalışın ve yazdıklarınızı tekrar tekrar kontrol edin.

Profesyonel yardım alın!

Amerikan Dili Edebiyatı Yabancı Dil Kursları’nın sunduğu CV Hazırlama Eğitimi ile İngilizce CV yazma konusunda profesyonel eğitim alın!

İngilizce özgeçmişinizi hayalinizdeki işe göre nasıl hazırlamanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!

×
Hızlı Bilgi Al
Sizi Arayalım!