Skip links

İngilizce CV Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin!

CV, kariyer hayatına atılmamızda bize referans olan en güçlü kaynaktır. Özellikle de İngilizce CV hazırlamak, güçlü ve istikrarlı bir kariyer hayatı için günümüzde daha fazla öneme sahip. Gelin birlikte İngilizce CV nasıl hazırlanacağını örneklerle birlikte inceleyelim.

İngilizce CV hazırlarken bunlara da dikkat edin:

  1. Bölüm adlarının İngilizce karşılıklarını tam karşıladığından emin olun.
  2. İmla kurallarına dikkat edin.
  3. Uzun ve kompleks cümlelerden kaçının.
  4. Net ve açık olun.
  5. Başvurduğunuz sektör ve pozisyona göre özelliklerinizi öne çıkarın.

CV bizim referansımızdır.

CV, kendimizi işverene tanıttığımız ve tanıştığımız ilk andır. Bu nedenle güçlü olması, tüm özelliklerin doğru verilmesi önemlidir. Aynı zamanda özellikle nasıl iletişim kurduğunuz ve kendinizi nasıl ifade ettiğiniz konusunda da karşı tarafa önemli bilgiler verir. Hiç deneyiminiz olmasa bile iyi ifade edilmiş ve güçlendirilmiş bir CV ile kariyer kapılarını aralayabilirsiniz!

Eskiden İngilizce CV genellikle yurt dışındaki ilanlara başvurulurken kullanılsa da artık yurt içindeki iş başvurularında da kullanmaya başlandı. Gelin, etkili İngilizce CV nasıl yazılır birlikte keşfedelim!

“CV” ve “Resume” kelimeleri neredeyse aynıdır!

Oldukça sık sorulan bir soruyla başlayalım. Özgeçmişe Birleşik Krallık, Avrupa ve Avustralya’da “CV” denirken Amerika’da “resume” denir. Peki biz “CV” mi yoksa “resume” mi demeliyiz?

Resume ve CV Farkı

CV ve resume arasındaki temel fark uzunluğu ve içinde barındırdığı bilgilerdir. Her ikisini de iş başvurularında kullanabilirsiniz. CV 2-3 sayfa uzunluğunda, bir sektöre yönelik olmasından ziyade akademik bilgileri içerir. Öğretim bilgileri, sempozyumlar, tezler, yayınlar, araştırmalar gibi akademik bilgileri içerir. Resume ise çalışma hayatına yönelik, sektör özelinde yazılan özgeçmiştir. Resume daha kısa, sektörel iş deneyimlerinizin ver özelliklerinizin olduğu özgeçmiştir.

İş başvurularında kullanacağınız özgeçmişinizin başlığına “Resume” demek daha doğru olacaktır.

İngilizce CV Özetinde Güçlü kelimeler kullanın!

İngilizce CV özeti, mutlaka özgeçmişinizin başlangıcında olması gereken bir bölümdür. Özet kısmında kendinizi, deneyimlerinizi, özelliklerinizi ve hedeflerinizi anlatabilirsiniz. Özet bölümü İngilizce CVde ilk dikkat çeken kısımdır ve yeterince ilgi çekici olursa CVnizin okunmasını sağlar. Ancak özet bölümü ve niyet mektubunun farklı şeyler olduğunu unutmayın. Özet bölümü kısa olmalıdır.

Özet bölümünde kendinizi parlatacağınız gibi dil yeterliliğinizi de konuşturacağınız yerdir. Bu nedenle özet kısmında güçlü kelimeler ve cümleler kullanın.

Örneğin “I was in charge of a marketing team that hit all its targets” cümlesi. Burada tüm hedeflerini yerine getiren bir pazarlama ekibinin başında olduğunuzu söylersiniz. “Directed and trained a sales team that surpassed their targets” cümlesinde ise hedeflerini aşan bir pazarlama ekibini yönettiğimizi ve eğittiğinizi belirtirsiniz. İngilizce CVniz için ikinci cümle daha etkili ve ilgi çekici olacaktır.

İngilizce CVnizde Zamanlara Dikkat Edin!

CV yazarken genellikle ters kronolojik zamanla ilerleriz. Yani yakın deneyimden geçmiş deneyimlere doğru gideriz. Ters kronolojik İngilizce CV hazırlarken kullandığınız zamanlara mutlaka dikkat edin. Geçmiş deneyimlerinizi present tense, güncel deneyimlerinizi de past tensle anlatmayı kimse istemez! Bazen kafa karışıklığı buna sebep olsa da bazen sadece daha estetik gözüktüğü için zaman hataları yapabiliriz. Ancak geçmiş, şimdi ve gelecek zamanın yerinde kullanılması hem daha profesyonel CV hazırlamanıza hem de dil yeterliliğinizi göstermenizde yardımcı olacaktır.

İngilizce CV yazarken geçmişteki iş tecrübelerinizden bahsederken past tense, yani geçmiş zaman kullanmayı unutmayın. Örneğin, “I worked as a sales manager.”, yani “Satış müdürü olarak çalıştım.” diyebilirsiniz.

Gramer Kurallarına Dikkat Edin!

Türkçe CV yazarken dil bilgisi kurallarına ne kadar dikkat ediyorsak İngilizce CV yazımında da dil bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir. Noktalama işaretlerine ve kullandığınız yerlere, anlatım bozukluklarına, zaman hatalarına dikkat edin. CVnizi hemen göndermektense CVnizi hazırladıktan sonra biraz ondan uzaklaşmanızı ve aradan bir gün geçtikten sonra tekrardan gözden geçirin. İlk başta dikkat etmediğiniz, gözünüzden kaçan hataları bu şekilde daha kolay görebilirsiniz.

Profesyonel Yardım Alın!

CV hazırlamaya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız hemen bizimle iletişime geçerek CV Hazırlama Eğitimimizle İngilizce CVnizi birlikte hazırlayalım! Hayalinizdeki işe göre nasıl hazırlamanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!

×
Hızlı Bilgi Al
Sizi Arayalım!
Sohbete Başla