Skip links

Neden ve Nasıl İş İngilizcesi Öğrenmeliyim?

Günümüzde İngilizce tartışmasız bir şekilde önem kazandı. Pek çok alanda  artık hepimiz İngilizceye yöneldik. Özellikle uzaktan çalışma imkânı sayesinde artık yurt dışındaki işleri değerlendirmeye başladık. Yurt dışına çalışma fırsatı sayesinde de eski bir kavram popüler: İş İngilizcesi!

Hemen hemen herkesin dilinde olan ve öğrenmeye başladığı İş İngilizcesi, diğer ismiyle Business English hakkında bazı önemli detayları sizleri için derledik.

İş İngilizcesi Nedir?

İş İngilizcesi kısaca, profesyonel iş hayatında kullanılan İngilizcedir. Sadece Türkiye’de değil pek çok ülkede (ana dili İngilizce olan ülkeler de dahil) insanlar İş İngilizcesi öğrenmeyi tercih ediyor. İngilizceyi pek çok şirket ve kurum ana dil olarak kullanıyor. Aynı zamanda artık çalışanların İngilizcede etkin olmasını şart koşuyorlar. İngilizcenin iş hayatında bu kadar önemli olmasının ve tercih edilmesini nedeni evrensel dil olması. Ayrıca sektörlere liderlik eden pek çok şirketin dilinin İngilizce olması da bir etken. Bununla birlikte sektörel gelişmelerin çoğunlukla İngilizce olarak yayına giriyor.

“Business English” tabiri günümüzde popülerleşmiş olsa da aslında eski bir kavram. 1960-70 yıllarına kadar geçmişe sahip olan bu kavramda karşımıza çıkan ilk şey genel İngilizceden farkı. O yıllarda temel farklılığın kelime bilgisi olduğu öne sürmüşlerdi. İlerleyen yıllarda sadece kelime bilgisinin değil aynı zamanda konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinin de farklılık gösterdiği öne sürdüler. Günümüzde business English’i oluşturan temel faktörler ise şu şekilde sıralayabiliriz: Düşünceleri ifade etme, onaylama, sektörel kelimeler, resmî yazışmalar, sunum ve konuşma becerileri.

İş İngilizcesi artık bu kadar önemli bir yere sahipken, onu ayrı bir kategoride incelemek daha doğru olur. Genel İngilizceyle farkını bilmek, öğrenmek için atacağımız ilk adım.

Business English

Genel İngilizce ve İş İngilizcesi Farkı

+B/C seviyesinde genel İngilizce bilgisine sahip olsam İş İngilizcesi öğrenmiş sayılır mıyım? sorusu soruyor olabilirsiniz. Bu soruya hem evet hem hayır demek mümkün. Sektörel İngilizcesi öğrenebilmek için genel İngilizce seviyenizin en az B1-B2 seviyesinde olması iyi olacaktır. +B/C seviyesinde İngilizce bilmek, iş İngilizcenizi geliştirmenizde yardımcı olur.
İş İngilizcesi ve genel İngilizce arasındaki farkları şu şekilde kısaca sıralayabiliriz:

 1. Kelimeler her iki alanda farklı bağlamlarla ve şekillerde kullanılıyor. Örneğin ailenizle konuştuğunuz İngilizceyle patronunuzla konuşacağınız İngilizce daha farklıdır.
 2. Eğitim hayatında yazı yazarken kullandığınız akademik dille, iş için yazı yazarken kullanacağınız dil farklı kalıplarda ve biçimlerde yazılır.
 3. İş hayatında karşılıklı konuşma içerisindeyken günlük konuşma dili değil, şirket dili kullanılıyor.
 4. Her bir sektör için ayrı ve özel kelimelerle birlikte kalıplar bulunuyor. Aynı durum kısaltmalar için de geçerli.
Neden ve Nasıl İş İngilizcesi Çalışmalıyım?

Neden İş İngilizcesi Öğrenmeliyim?

İş İngilizcesinin ne olduğunu ve Genel İngilizceden farkını öğrendikten sonra “Neden öğrenmeliyim?” sorusuna daha kolay bir şekilde yanıt verebiliriz.

İngilizce yayıncılık, bilişim, iletişim, ticaret, pazarlama, diplomasi gibi pek çok alanda en yaygın kullanılan dildir. İş dünyasında terimlerin, gelişmelerin, güncellemelerin neredeyse hepsi İngilizce. Hangi sektörde olursanız olun İngilizce, şirketleri bir araya getiren ve birbirleriyle iletişimde kalmalarını sağlayan dildir.

Business English, sadece ana dili İngilizce olan ülkelerde ya da şirketlerde geçerli değil. Örneğin ülkemizde bile çoğu iş veren, iş ilanlarında İngilizceyi bir gereklilik hatta şart olarak koşuyorlar. Yani çalışacağınız şirket hangi dili konuşursa konuşsun hangi ülkede olursa olsun İngilizce şart.

Business English’i sadece yöneticilerle, diğer paydaşlarla konuşmak için ya da e-posta hazırlamak, sunum gerçekleştirmek için gerekli değil. Aynı zamanda iş hayatına başlarken CV hazırlamak ve mülakatlara girmek için de gerekli. Peki, İş İngilizcesi öğrenmenin faydaları nelerdir?

 1. İş hayatına başlarken tercihin neresi olursa olsun, profesyonel bir İngilizce CV hazırlayabilirsin.
 2. İyi bir sektörel İngilizce bilgisine sahip olmak özellikle iş arayış sürecinde pek çok rakibin önünde olmanı sağlar.
 3. Mülakatlarda “Let’s continue in English.” yönlendirmesinden sonra ya da direkt İngilizce mülakatlarda daha profesyonel bir şekilde kendinizi ifade etmeni ve konuşmanı sağlar.
 4. Yazılı ve sözlü iletişimde daha yetkin olmanı sağlar.
 5. Müşterilerle ya da paydaşlarla yazılı ve sözlü iletişimdeyken hem kendini hem de kurumu daha iyi ifade etmene yardımcı olur.
 6. Kariyerinde yükselmek ve kendini geliştirmek için sektörel gelişmeleri ve olayları takip etmende yardımcı olur.
Neden İş İngilizcesi Çalışmalıyım?

Nasıl İş İngilizcesi Öğrenmeliyim?

İş İngilizcesinin ne olduğunu ve neden öğrenmemiz gerektiğini anladıktan sonra geriye tek bir soru kalıyor: Nasıl öğrenebilirim? İngilizce biliyor olmanın İş İngilizcesi bilmeye yetmeyeceğinden bahsetmiştik. Temel konulara hâkim olmanın yanı sıra sektörel terimlerini ve konularını da öğrenmek gerekiyor. İş İngilizcesi öğrenirken yardımcı olacak birkaç tüyo:

 1. Sektörel terimlerin yanı sıra iş hayatına yönelik genel terimler ve kısaltmalar mevcut. Bu kelimeler hemen hemen tüm sektörlerde ortak bir şekilde kullanılıyor. Bu terimleri bilmek özellikle yazışma dilinde işine yarar.
 2. Dinleme becerini geliştir! Kullanılan terimler ve kelimeler daha farklı olduğu için doğru anlamak için derin dinleme yapman daha iyi olur. Aynı zamanda iyi bir dinleme sayesinde eksik olduğun yerleri daha kolay tespit edebilirsin.
 3. Konuşurken, yazarken, dinlerken kısacası her alanda resmî bir üslup kullanmaya özen göster.
 4. Bol bol konuşma ve yazma pratikleri yaparak kelime dağarcığını geliştir.
 5. Sektörel gelişmeleri İngilizce kaynaklardan okuyarak çalışmalar yapabilirsin. Böylece sektörel kelimeleri daha iyi öğrenebilirsin.
 6. Kalıp cümleleri not ederek örnek diyaloglar kurabilirsin. Böylece konuşma sırasında daha atik ve özgüvenli olabilirsin.

İngilizcesi öğrenmeye nereden ve nasıl başlayacağını bilmiyor musun? İngilizce yeterliliğin konusunda aklında soru işaretleri mi var? Doğru yerdesin! Kariyerinde iyi bir adım atmak ve tüm sorularına yanıt bulmak için bizimle iletişime geç, İş İngilizcesi Eğitimlerimizle bir adım öne çık!

×
Hızlı Bilgi Al
Sizi Arayalım!
Sohbete Başla