Skip links

İngilizce Essay: İpuçlarıyla Essay Yazmak

Türkçedeki karşılığı makale olan essay, didaktik bir metindir. İngilizce essay yazmak IELTS, TOEFL, PTE gibi sınavlarda, eğitim hayatımızda, akademide pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Korkutucu gibi gözükse de aslında İngilizce essay yazmak kolaydır! İngilizce essay nasıl yazılır, örneklerle birlikte inceleyelim:

1. Essay Bölümleri Nasıl Olmalıdır?

Türkçe makale yazarken belirli bir şemada yazıyoruz: Özet, giriş, gelişme, sonuç. Aynı şema İngilizce essay için de geçerli. Bir makalede olmazsa olmaz bu bölümlerin pek tabi kendine has özellikleri var.

Özet:

Makalelerde genellikle es geçilen bir bölüm olsa da aslında özet kısmı bir makalenin en önemli kısmıdır. Genellikle 100-150 kelime arasında yazılan özet kısmı, yaptığınız çalışmanın ne olduğunu, nelerden yararlandığınızı kısaca tanıttığınız kısımdır. Özet kısmı aynı zamanda makalenizin okuyucuların ilgisini çeken önemli bir bölümdür.

Makale konunuzun etrafında şekillendiği “Keywords” başlığına yer vermelisiniz. Anahtar kelimeleriniz, makalenizin konusuna ve uzunluğuna göre 3~5 kelime/kelime grubu olabilir. Özet bölümünü, essayi yazmayı bitirdikten sonra yazmanız daha etkileyici ve rahat olacaktır.

Giriş:

İngilizce essay yazmanın ilk adımı bir giriş bölümü taslağı hazırlamaktır. Giriş bölümü, kaleme alacağınız ana konu ve temanın genel hatlarıyla açıkladığınız kısımdır. İngilizce essayin uzunluğuna göre giriş bölümünü 1~5 paragraf arasında tutabilirsiniz. Bir sayfalık bir essay kaleme alıyorsanız tek paragraflık bir giriş kısmı elbette yeterli olacaktır. Uzun bir essay yazıyorsanız giriş bölümünü 5 paragraftan fazla da tutabilirsiniz ama çok uzatmamaya çalışın! Asıl konuyu gelişme bölümünde anlatacağınızı göz ardı etmeyin. Giriş bölümünde, yazdığınız konu hakkında genel bilgilendirmeye yer vermeniz yerinde olacaktır.

Gelişme:

Hangi dilde yazıyorsanız yazın bir makalenin asıl vurucu kısmı gelişme bölümüdür! Gelişme bölümü hem dil yeterliliğinizi hem konu hâkimiyetinizi hem yazma becerilerinizi ortaya koyacağınız alandır. Konunuzu geniş örneklerle anlatacağınız ve asıl söylemek istediğinizden bahsettiğiniz yerdir. Eğer bir sayfalık bir İngilizce essay yazıyorsanız gelişme bölümünüzün 3~5 paragraftan oluşabilir. Pek tabi daha uzun yazıyorsanız ya da akademik bir makale kaleme alıyorsanız giriş bölümü sayfalarca sürebilir. 3~5 paragraftan uzun bir gelişme bölümünüz varsa alt başlıklar hâlinde konuyu ele almanızı tavsiye ederiz. Böylece konuyu daha kolay parçalara ayırıp anlatabilirsiniz.

Sonuç:

Tüm çalışmalarınızı yaptınız, gerekli örneklerle konunuzu anlattınız. Geriye sonuç bölümü kalıyor! İngilizce essay yazarken eğer bir teziniz, sonuç bölümünde bu teze nasıl ulaştığınız kısaca anlatabilirsiniz. Eğer bir tez fikri olmadan sadece bir konuyu açıkladıysanız, bu açıklamalar sonucunda neye vardığınızı açıklayabilirsiniz. Sonuç bölümü genellikle bir paragraf olsa da uzun makalelerinizde sonuç bölümünü biraz daha uzatabilirsiniz.

İngilizce Essay Nasıl Yazılır?

2. Transitional Phrases ve Conjunctions

İngilizce essay yazarken her şeyden çok dikkat etmeniz gereken husus da konu bütünlüğünü sağlamaktır. Konu bütünlüğünü sağlamak, gereksiz açıklamalardan kaçınmak ve konudan sapmamak için önemlidir. Metninizde bütünlük sağlamak hem yazı becerilerinizi hem de dildeki yeterliliğinizi göstermek için bir avantajdır. Transitional phrases ve conjunctions yani geçiş ifadeleri ve bağlaçları kullanarak bütünlük sağlayabilirsiniz.

Giriş bölümüne nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, konunuzun güncel durumunu ve insanlar tarafından nasıl karşılandığını söyleyerek başlayabilirsiniz.

Nowadays many people are… (Günümüzde birçok insan…)

Yazdığınız konu bir karşılaştırma içeriyorsa, insanların genel geçer düşüncelerine karşılık bilim insanlarının ya da yapılan çalışmaların sonuçlarını yazabilirsiniz.

Although most of the people think that (…), scientists have found that (…) [Çoğu insan (…) düşünse de bilim adamları keşfetti ki (…)]

Karşılaştırmanız bilimsel olmak zorunda değil! Var olan bir teze ürettiğiniz anti-teziniz kendi fikrinizse “böyle düşünülüyor ama aslında şöyle” demek bu girişi kullanabilirsiniz:

Generally (thesis) but (antithesis). [Genellikle (tez) ama (antitez)]

Gelişme bölümünde konunuzla ilgili ilk örneği ya da ilk açıklamayı yaparken “first of all” ya da “in the first place” gibi kelime gruplarını kullanabilirsiniz. Giriş bölümünde kendi fikirlerinizi açıklıyorsanız şu kalıpları kullanabilirsiniz:

 • From my point of view… (Benim görüşüme göre…)
 • As far as I know… (Bildiğim kadarıyla…)
 • Another objection is that… (Bir diğer karşıt görüş ise…)

Sonuç bölümünde, verdiğiniz tüm örnekleri ve fikirleri toplayıp vardığınız sonucu anlatırken bu kalıpları kullanabilirsiniz.

 • To sum up. (Toparlamak gerekirse.)
 • In conclusion (Son olarak.)
 • As a result (Sonuç olarak.)
İngilizce Essay Nasıl Yazılır?

3. Relative Clause

İngilizce essay yazarken daha profesyonel bir dil kullanmak için relative clause kullanabilirsiniz Kısa-çok cümle kurmak yerine yan cümlelerden yararlanıp kısa cümlelerinizi birleştirerek İngilizce essayi daha etkili bir hâle getirebilirsiniz.

Relative clause cümleleri, İngilizcede arasında bağlantı bulunan cümleleri birbirine bağlamak için kullanılan yan cümlelerdir. Arasında bağlantı bulunan iki cümleyi birbirine bağlamak için “who, which, that, whom, where” kelimeleri kullanılır.

Hazır yemeklerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bir İngilizce essay yazdığınızı varsayalım. Hazır yemekleri tüketen insanların hastalanabileceğini açıklarken “People who eat fast-food very much may have ilnesses in future.” cümlesini kullanabilirsiniz.

Başka bir örnekle daha açıklamak gerekirse, “Bir makale okunabilir olmalıdır. Makale ortalama 500 kelimeden oluşmalıdır.” Bu iki cümle arasında bir bağ bulunur ve bu cümleyi “An essay which should have 500 words on average shouldn’t be ambiguous.” şeklinde tek cümle hâline yazmanız daha iyi olacaktır.

4. Eş Anlamlı Kelimeler Kullanın

İngilizce essay yazarken kaçınmanız gereken durumlardan birisi de kelime tekrarlarıdır. Eğer bir kelimeyi arka arkaya kullanmanız gerekiyorsa eş anlamlılarına bakarak hem makaleyi hem de kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz. Kelime tekrarlarının sık olması, konu bağlamını sağlarken zorlandığınızı gösterebildiği gibi okuyucuların sıkılmasına neden olabilir. Makalenizi güçlendirmek için eş anlamlı kelimelerden yararlanabilirsiniz:

Adjust / Adapt
Offer / Propose
Comment on / Interpret
Carry out / Implement
Acquire / Obtain
Calm down / Cool down
Coincidental / Fortuitous
Contribution / Donation
Passive / Inactive
Warn / Alert

İngilizce Essay Nasıl Yazılır?

5. İngilizce Essay Yazarken Bunlara Dikkat Edin

Makale yazılarınızı geliştirmek için bol bol egzersiz yapmanızın yanı sıra makale yazarken dikkat etmeniz gereken bazı kurallardan da kısaca bahsedelim:
Resmî bir dil kullanmaya özen gösterin.

 1. Deneme yazmıyorsanız 1. tekil ifadeler yerine 3. tekil şahıs ifadeler kullanın.
 2. Zaman kullanımlarına dikkat edin.
 3. Özet bölümünde simple past tense kullanmaya dikkat edin. Eğer bir tanım yapıyorsanız tanım cümlesi için present perfect kullanın.
 4. Giriş ve gelişme bölümünde present ve simple past kullanın. Ancak simple past kullanmak daha iyi bir makale deneyimi sunacaktır.
 5. Sonuç bölümünde bir tez/çıkarım yapıyorsanız present perfect kullanın. Eğer bir fikir/düşünce üzerine yazıyorsanız present tercih edebilirsiniz.
 6. Edilgen çatı yerine etken çatı kullanın. Cümlelerin gerçek özneleri belliyse, bu makaleye daha çok güvenilirlik ve doğruluk katacaktır.
 7. Paragraf bütünlüğüne dikkat edin. Birbirinden ayrılan paragraflar bambaşka konulardan bahsetmemeli. Eğer anlattığınız konudan başka bir konuya geçmeniz gerekiyorsa alt başlıklardan yararlanabilirsiniz.

İngilizce essay yazmak zor gibi gözükse de bazı yöntemleri bildiğinizde ve bir taslak oluşturup araştırma yaptığınızda aslında gerçekten eğlenceli bir iş. Pratiğe ve eğitime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!

×
Hızlı Bilgi Al
Sizi Arayalım!
Sohbete Başla