Skip links

IELTS Sınavı 2022 Rehberi: IELTS Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanmalıyız?

IELTS sınavı, İngilizce dil seviyenizi belirlemek ve belgelemek için uluslararası geçerliliğe sahip bir sınav sistemidir. Tanımı bu kadar kolay gözükse de IELTS sınavının uzun bir süreç olduğunu göz ardı etmemeliyiz.

İngilizcenin anadil ya da resmî dil olarak kullanıldığı ülkelere gitmek için mutlaka dil seviyenizi belgelemeniz gerekiyor. Birçok ülke tarafından kabul edilen bu sınav iki alana ayrılıyor: IELTS Academic ve IELTS General Training. Gelin hep birlikte IELTS sınavını ve sınav süreçlerini inceleyelim.

IELTS Sınavının Kapsamı

Kanada, ABD, İngiltere gibi pek çok ülkede eğitim ve iş başvurularında IELTS sınavı kabul görüyor. Aynı zamanda göçmenlik başvurularında bazı ülkeler de IELTS sınavını bir şart olarak koşuyor.

Ülkemizde İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerde, hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrenciler IELTS sınavına giriyor. Aynı zamanda THY, çeşitli bankalar gibi kuruluşlar da pilot ve personel alımında IELTS sonucu istiyor.

IELTS Academic ve IELTS General Training olmak üzere 2 ayrı kategoride sınavı bulunuyor. Bunun yanı sıra IELTS sınavı temelde 4 ana bölümden oluşuyor. 4 ana bölümü şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dinleme becerisi
 • Okuma becerisi
 • Yazma becerisi
 • Konuşma becerisi

IELTS Sınavının Süreleri ve Başvuru

Yurt dışında bir çok alanda ön koşul olarak kabul edilen IELTS sınavı 2 saat 45 dakika sürüyor. Dinleme bölümü 30 dakika, okuma bölümü 60 dakika, yazma bölümü 60 dakika ve konuşma bölümü de 10-15 dakika sürüyor.

Ülkemizde 2 tane IELTS sınav merkezi bulunmaktadır: British Council ve IDP IELTS. Bu kurumlar tarafından düzenlenen IELTS sınavı Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya ve talep olursa Erzurum’da gerçekleşmektedir.

IELTS Sınavı Puan Skorları ve Denklikleri

4 dil becerisini kapsayan her bir bölüm için 1-9 arasında bir not alınır. Genel sınav sonucu ise 4 dil becerisinin ortalaması alınır ve nihayetinde IELTS 9 puan üzerinden hesaplanır.

  8,5 – 9,0 arası: C2
  6,5 – 8,0 arası: C1
  5,0 – 6,0 arası: B2
  4,0 – 5,0 arası: B1
  3,5 ve aşağısı: A0/A1/A2

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?

IELTS Sınavı İngiliz İngilizcesini temel alır.

IELTS’ye hazırlanmaya başlamadan önce bu sınavın hazırlık atlama ya da YDS gibi düşünmemek gerekiyor. İngiliz İngilizcesinin ölçüt olarak kullanıldığı sınavda farklı alanlarda pek çok metin ve soru karşımıza çıkıyor. Ancak IELTS’yi diğer sınavlardan ayıran en büyük özelliği konuşma bölümü ve dinleme bölümündeki aksanlar. Bildiğiniz üzere birçok İngilizce aksanı bulunuyor. IELTS’nin İngiliz aksanını temel aldığını söylemiştik.

Dinleme Bölümünde birden fazla alandan metin vardır.

Dinleme bölümünü sadece tek bir kere dinleme şansınız var. Bu tek şansı iyi kullanmak için aksanı anlamak gerekiyor. Aksan için de mutlaka bol bol pratik yapmak gerekli. Sesli kitaplar dinleyerek, yabancı dizi ve filmler izleyerek ya da Konuşma Kulübü etkinliklerimize katılarak pratik yapabilirsiniz. Sınav genelinde İngiliz aksanı temel alınsa da farklı alanlardan da dinleme parçaları olabilir. Bu nedenle farklı aksanlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İngiliz aksanı başta olmak üzere farklı aksanlara alışkanlık ve konuşma pratikleri yaparak dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz.

Dinleme bölümünde bir diğer önemli konu ise paraphars. İngilizce konuşanlar “paraphras”ları diğer dilleri konuşanlardan çok daha sık kullandığı için bu paraphrasları tanımlayabilmek önemlidir. Dinleme bölümünde başarılı olmak için doğru dinleme stratejilerini öğrenmek şart. IELTS Dinleme Stratejileri eğitimimizle doğru dinleme adımlarıyla bu bölümde istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Gramer ve kelime bilgisi daha kapsamlıdır.

Pek tabii yabancı dilde bir sınava girerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da gramer ve kelime bilgisidir. Gramer ve kelime bilginiz ne kadar güçlüyse IELTS sınavında yazma ve okuma bölümlerinde o kadar rahat edersiniz. Gramer ve kelime bilgisinde kendinizi geliştirmek için öncelikle sürekli olarak hata yaptığınız konulara yönelmelisiniz. Ondan sonra eksik olduğunuz konulara ve kelimeleri öğrenmenizi tavsiye ederiz. Bol bol farklı alanlarda makale ve kitap okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirebilir, farklı cümle yapılarını ve cümle dizilimlerini öğrenebilirsiniz. Kelime öğrenme konusunda zorluk yaşıyorsanız IELTS Kelime Bilgisi eğitimimize katılabilirsiniz. Bir diğer konu ise konuşma bölümü. IELTS sınavının konuşma bölümünde başarılı olabilmek için telaffuz ve aksan çalışmaları yapmanız gerekiyor.

IELTS’nin bir bütün olduğunu unutmayın! Genel olarak sınava çalışırken her şeyi bir bütün olarak düşünün. Yeni bir kelime öğrendiğinizde bu kelimenin telaffuzu, cümle içinde nasıl kullanabileceğinizi, eş anlamlılarını, farklı aksanlarda nasıl telaffuz edildiği gibi geniş bir bakış açısıyla yaklaşmalısınız. Eğer IELTS sınavı hazırlığına nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız ya da eksiklerinizi tamamlamak istiyorsanız, nokta atışı IELTS eğitimlerimizle dinleme stratejileri, konuşma, makale yazma, okuma ve kelime bilgisi için deneme dersi planla, hemen hazırlanmaya başla!

×
Hızlı Bilgi Al
Sizi Arayalım!
Sohbete Başla